---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- REKLAMA -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Data dodania: 2018-01-05
 99 rocznica Powstania Wielkopolskiego
wolsztyn24.pl

5 stycznia 1919 roku Wolsztyn został wolny! Dlatego jedna z głównych ulic miasta nosi imię upamiętniające tą datę. Jak wyglądała historia Powstania Wielkopolskiego w Wolsztynie?

w 99 rocznicę tego wydarzenia, nowoutworzona po reformie oświaty Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 1 w Wolsztynie otrzymała imię Powstańców Wielkopolskich. W kościele Farnym odbyła się również specjalna Msza Święta.

A jak wyglądała historia tego dnia 99 lat temu?

Wyzwolenie Wolsztyna

 

Stanisław Siuda, podporucznik armii niemieckiej, noc sylwestrową i Nowy Rok spędził u swego brata, księdza w Prochach koło Rakoniewic.
Na wieść o wyzwoleniu Grodziska Wielkopolskiego przez powstańców natychmiast tam się udał. Spotkał się tam z przybyłym z Poznania, powołanym na dowódcę oddziałów powstańczych w powiatach: Międzyrzecz, Nowy Tomyśl, Grodzisk Wielkopolski i Babimost, porucznikiem Kazimierzem Zenktelerem. Jemu przedstawił śmiały plan zdobycia Wolsztyna. Zamiary były śmiałe ale siły niewielkie.
Pod komendą podporucznika Siudy wyruszyło z Grodziska 38 ludzi z bronią strzelecką, z dwoma lekkimi i jednym ciężkim karabinem maszynowym. W Ruchocicach dołączyło do nich 12 ludzi, do Rakoniewic 4 stycznia wkroczyło 50 a pod wieczór obozowało ich już 400. Powstańcom brakowało broni.
Przybyli w samą porę. Obsadzili podmiejski folwark i stacje kolejową. Do Rakoniewic zbliżały się czujki niemieckie z Wolsztyna. Karabiny maszynowe na stacji kolejowej i na folwarku odparły pierwsze ataki niemieckie. Sytuacja stawała się dramatyczna. Tylko co trzeci powstaniec był uzbrojony w broń palną. Szeregi powstańcze zaczęły się wycofywać. Sytuację uratowała przybyła z Wielichowa kompania powstańcza sierżanta Bobkiewicza. W oddziałach powstańczych byli ochotnicy z Wielichowa, Wilkowa Polskiego, Krzywinia, Gościeszyna i Adamowa. Porucznik Zenkteler przywiózł z Poznania 300 karabinów. Po pięciu godzinach walk sytuacja zmieniła się. Powstańcy triumfowali a Niemcy wycofali się pozostawiając sporo broni i amunicji.
W jednym z gościnnych domów w Rakoniewicach odbyła się narada dowódców. Siuda wysunął plan wyzwolenia Wolsztyna i Rostarzewa a Zenkteler go zaakceptował. Zapadła decyzja ataku na Wolsztyn w nocy z 4 na 5 stycznia 1919 roku.

 

 

Walki o Wolsztyn i Rostarzewo w dniu 5 styczna 1919 roku

źródło: Zdzisław Grot, "Powstanie Wielkopolskie 1918-1919", Poznań 1968

 

Gościeszyn najwcześniej w okolicy przystąpił do powstania. Oddział powstańczy zorganizował tam miejscowy proboszcz ks. Alfons Graszyński. Dowodził nim brat – doktor Graszyński. Powstańców utrzymywała hrabina Maria Kurnatowska. Część oddziału zajęła wcześniej Rostarzewo, druga część uczestniczyła w ataku na Wolsztyn.

 

 

ks. Alfons Graszyński (1879-1943)

proboszcz w Gościeszynie i duchowy przywódca powstania

na ziemi wolsztyńskiej

 

 

Gościeszyn. Kościół parafialny św. Stanisława

Foto W. Warciarek

W Adamowie oddział powstańczy utworzył kierownik miejscowej szkoły Ferdynand Fiebig. We władzach powstańczych w Wolsztynie pracowała jego córka – Władysława.
Wolsztyn wyzwalały trzy oddziały, pod ogólnym dowództwem porucznika Kazimierza Zenktelera. Pierwszy, składający się z powstańców z Wielichowa, Kościana, Wilkowa Polskiego, Wielkich Łąk i Kamieńca, dowodzony przez sierżanta Bobkiewicza, wraz z porucznikiem Zenktelerem wyruszył z Rakoniewic w kierunku Gościeszyna i omijając Rostarzewo, uderzył na Wolsztyn od strony południowej. Zadaniem drugiego oddziału, utworzonego z mieszkańców Obry i okolic, na czele z Nikodemem Wojtkowiakiem, było atakowanie od strony zachodniej, wzdłuż jeziora Berzyńskiego, oraz odcięcie ewentualnego odwrotu nieprzyjaciela. Trzecim oddziałem, w skład którego wchodzili powstańcy z Grodziska, Ruchocic i Rakoniewic, dowodził porucznik Stanisław Siuda z Błotnicy. Zadanie tego oddziału polegało na zdobyciu Rostarzewa a następnie zaatakowanie Wolsztyna od strony wschodniej. Oddział podporucznika Siudy wyruszył z Rakoniewic nieco później. Po drodze rozbrojono niemieckich mieszkańców Rostarzewa i Karpicka.
Do miasta powstańcy wkroczyli wczesnym rankiem od strony ulicy Lipowej. Na wieży ciśnień zlikwidowali niemiecka czujkę. U wylotu ulicy (dzisiejszy Plac Kościuszki) rozdzielili się. Część ruszyła prosto ulicą Roberta Kocha w kierunku rynku. Druga część poszła ulicami Wschowską i Poznańską. Tu trafili na ostrzał niemiecki od strony jeziora. Trzecia część powstańców ruszyła ulicą Gajewskich w kierunku torów kolejowych.
Walki w mieście toczyły się w okolicach rynku i na dzisiejszej ulicy 5-stycznia. Powstańcy opanowali wschodnią część miasta z rynkiem i część ulicy 5-stycznia do kościoła ewangelickiego.

 

 

Rynek w Wolsztynie w 1909 roku

Z: Artur Skorupiński "Wolsztyn i okolice w dawnej pocztówce"

 

Pastorówka w 1909 roku

Z: Artur Skorupiński "Wolsztyn i okolice w dawnej pocztówce"

 

Powstańcy zajęli znaczną część miasta. Miejscowi Niemcy zaproponowali pertraktacje. Propozycję rozmów złożył niemiecki lekarz Kallman, który wyszedł z ratusza z białą flagą. Rozmowy toczyły się w restauracji Meerowej (Meyerowej), naprzeciwko kościoła ewangelickiego. W pięciogodzinnych rozmowach uczestniczyli ze strony polskiej: porucznik Zenkteler, proboszcz wolsztyński ks. Zygarłowski, Pan Skibiński, Pan Perkowski i inni. Ze strony niemieckiej: landrat (starosta) von Lücke, burmistrz Lackner, porucznik von Frankenberg i inni. Zawarto ugodę w wyniku której Wolsztyn opuścić miały wojska powstańcze jak i niemieckie. Punkt szósty umowy przewidywał nadto, iż cały powiat babimojski nie będzie obsadzany ani przez oddziały polskie ani przez niemieckie.

 

 

ks. Leopold Zygarłowski

proboszcz wolsztyński

w okresie powstania

 

Umowa zawarta pomiędzy powstańcami a Niemcami,

podpisana w Wolsztynie w dniu 5 stycznia 1919 roku

powiększ

 

Tymczasem na rynku wolsztyńskim zebrało się około 1000 powstańców, wśród nich ochotnicy z Wolsztyna i okolicznych wsi. Warunki umowy, które ogłosił Zenkteler, wywołały oburzenie. Powstańcy nie zamierzali ich respektować. Padł strzał – niewiadomo z której strony. Powstańcy spontanicznie ruszyli do ataku na zachodnia część miasta. Rozgorzała zacięta walka. Atak powstańców wspierał karabin maszynowy umieszczony na balkonie kamiennicy , naprzeciw obecnego domu kultury. Niemcy użyli armat, które strzelały wzdłuż ulicy 5-stycznia. Uszkodziły one budynek restauracji Meerowej. Niemieckie ciężkie karabiny maszynowe strzelały z gmachu poczty, browaru i mleczarni. Powstańcy atakowali budynek poczty od tyłu, z kierunku ulicy Rzecznej oraz od frontu z kierunku ulicy Słodowej przez obecny cmentarz oficerów radzieckich. Dopiero atak powstańców za torami, brzegiem Jeziora Berzyńskiego i nadciągające drużyny powstańcze z Obry załamały obronę niemiecką. Niemcy szosą oraz podstawionym pociągiem wycofali siew popłochu do Sulechowa.
W ręce powstańców dostało niedużo broni i amunicji: 4 armaty, 13 ciężkich karabinów maszynowych, 600 sztuk broni strzeleckiej oraz szpital wojskowy znajdujący się w budynku dzisiejszego Liceum Ogólnokształcącego. Do Sulechowa uciekł również starosta von Lücke.

 

 

Ulica 5-stycznia  (dawniej Królewska) w1918 roku.

Widoczny budynek poczty

Z: Artur Skorupiński "Wolsztyn i okolice w dawnej pocztówce"

 

Budynek Liceum w latach 20-tych XX wieku

W czasie powstania niemiecki a następnie polski szpital wojskowy

Z: Artur Skorupiński "Wolsztyn i okolice w dawnej pocztówce"

 

Dnia 5 stycznia 1919 roku Wolsztyn był wolny. Pod władzą niemiecką pozostawały nadal Kopanica, Kargowa, Babimost. W czasie walk zginęli: Antoni Przybylski z Jurkowa (obok dzisiejszej Szkoły nr 4 - strzał padł prawdopodobnie z pastorówki) oraz miejscowy przedsiębiorca budowlany major Nessler (Ressler) z pruskich huzarów (obok dzisiejszej Komendy Policji).

Po wyzwoleniu Wolsztyn znalazł się w dziwnym położeniu. Część powiatu z Wolsztynem była wolna, reszta nadal znajdowała się pod administracją niemiecką. Władzę formalnie por. Zenkteler przekazał przewodniczącemu Rady Ludowej Pyszkowskiemu, ale nadal wszelkie instytucje takie jak: Starostwo, Poczta, Kolej pozostawały nadal w rękach niemieckich. Przedstawiciele Rady Ludowej na bieżąco kontaktowali się z niemieckim landratem który uciekł do Sulechowa.

Z inicjatywy księdza Graszyńskiego zwołano w Rakoniewicach „grono poważnych osobistości”. Tam zdecydowano o wysłaniu do Wolsztyna oddziału Bobkiewicza, z oddziałem doktora Graszyńskiego, p. Donaja i p. Szyftera. Zaczęli oni 7 stycznia obsadzać pocztę i dworzec. Akcji przeciwstawili się miejscowi Polacy tłumacząc się rozmowami ze starostą niemieckim. Oddział Bobkiewicza opuszcza Wolsztyn.

Dnia 6 stycznia ukazało się dwujęzyczne zarządzenie porządkowe o następującej treści: " Przeciw każdemu nieuprawnionemu wkraczaniu do domostw lub dóbr wkroczy się bezwzględnie. Przeciw osobom plądrującym wkroczy się z bronią i osoby plądrujące będą w danym razie śmiercią karane".

Pod wpływem wiadomości o internowaniu Polaków w Zbąszyniu Wolsztyńska Rada Ludowa podejmuje stanowcze decyzje o internowaniu części wolsztyńskich Niemców. Wśród aresztowanych jest kantor Remus, ojciec dowódcy Grenzschutzu ze Zbąszynia. Do internowania przystąpił porucznik Stanisław Siuda. Do celów porządkowych utworzono dziewięcio osobową Straż Obywatelską pod komendą Stanisława Musioła i Franciszka Ceglarka. Por. Siuda przejmuje dowództwo wojskowe i administrację powiatu.

W Wolsztynie następuje koncentracja oddziałów oddziałów, które  miały iść z pomocą Zbąszyniowi. Były  problemy z ich aprowizacją oraz wypłatą żołdu. Miejscowe kobiety gotowały jedzenie. Hrabina Kurnatowska zaopatrywała powstańców z Gościeszyna. Kupiec zbożowy Stanisław Tundak przekazał por. Siudzie 100 tysięcy marek.

Miasto znalazło się w dramatycznej sytuacji. Niemcy atakowali pozycje powstańcze wzdłuż ważnej linii kolejowej Berlin – Poznań. Pod miastem walczyły oddziały z Grodziska Wielkopolskiego, Opalenicy, Kórnika i Śremu. Wsparciem dla nich miał być atak od strony Wolsztyna. W dniu 10 stycznia 1919 roku z Wolsztyna wyruszyły:

- kompania wolsztyńska (120 powstańców) pod dowództwem podporucznika Stanisława Tomiaka

- kompania wielichowska (100 powstańców) pod dowództwem podporucznika Szcześniaka

- kompania stęszewska (120 powstańców) pod dowództwem podporucznika Szyftera

- kompania rakoniewicka (40 ludzi) pod dowództwem kaprala Żaka

razem było to 380 ludzi pod ogólnym dowództwem porucznika Stanisława Siudy. Oddziały te nie dotarły pod Zbąszyń. Uwikłały siew ciężkie walki pod Kopanicą, Nowym Kramskiem, Grójcem Wielkim i Nową Wsią Zbąską.

Doktor Graszyński zostaje starostą i obejmuje administrację powiatu. Stanisław Tomiak dostaje polecenie zorganizowania kompanii wolsztyńskiej. Porucznik Bobkiewicz obejmuje komendę miasta, dr Markwitz szpital wojskowy, p. Sierszyński - kolej, p. Franciszek Ceglarek - pocztę, p. Buszkiewicz - intendenturę, panowie Tundak i Pyszkowski kasę miejską.

Od 8 stycznia 1919 roku przystąpiono do przejmowania administracji prowincji. Dnia 14 stycznia wyłączono z kompetencji landratów sprawy policyjne i powierzono je nowo powołanym starostom. Landrat zatrzymywał resztę funkcji administracyjnych i wydawał zarządzenia, ale obok jego podpisu musiał być podpis polskiego starosty. W naszym powiecie starostą został dr Graszyński i urzędował w Wolsztynie, natomiast niemiecki landrat uciekł i urzędował w Sulechowie. Po likwidacji rad robotniczych i żołnierskich zaczęto ograniczać kompetencje rad ludowych na rzecz administracji centralnej. Zawarto specjalne porozumienie w celu zatrzymania na miejscu niemieckiego personelu administracyjnego. Od marca do grudnia 1919 roku wydawano Tygodnik Urzędowy, w którym publikowano w języku polskim i niemieckim zarządzenia i uchwały. Nakazano do końca kwietnia usunięcie napisów niemieckich na gmachach publicznych i w nazwach ulic, a w maju uznano język polski za urzędowy. Publikowano także nazwy miejscowości w polskim brzmieniu.       Rok szkolny rozpoczęto pierwszego maja, a dyrektorem w Progimnazjum był nadal Niemiec ­ dr Georg Muhle. Brak było polskich nauczycieli. Dopiero w końcu maja przysłano dwie polskie nauczycielki. Pierwszy polski dyrektor Stanisław Sutkowski rozpoczął swoje urzędowanie w sierpniu. Sędziami w miejscowym sądzie byli Niemcy, praktycznie do marca 1926 roku.

Repolonizacja urzędów instytucji i szkolnictwa, z braku odpowiednich kadr napotykała początkowo na duże trudności. Próbowano zachęcić do przesiedleń Polaków z Galicji. Bardzo uroczyście obchodzono w Wolsztynie dzień 3 maja. Na rynku odbyła się wielka manifestacja poprzedzona mszą polową.

Burmistrzem przez cały okres międzywojenny był Klemens Modliński.

Starostami byli kolejno:

- Roman Graszyński 1919-1920

- Kazimierz Barciszewski 1920-1923

- Władysław Słaby 1923-1927

- Tadeusz Woźniak 1927-1931

- Józef Koczorowski 1931-1939

Do Sejmiku Powiatowego na lata 1925-29 wybrano 26 radnych. Przeważali radni działacze,

Najsilniejszego w powiecie stronnictwa politycznego: Stronnictwa Narodowego. Wśród radnych byli panowie Gracz, Pyszkowski, Ludwik Wróbel, hr. Kurnatowski, starosta Woźniak , Dekert, Domagalski, Bajon i inni.

Przeglądając dokumenty z tamtych lat trudno oprzeć się wzruszeniu. Najsilniej przemawiają te najprostsze. Na niemieckim znaczku polski nadruk "poczta polska". W kronice Progimnazjum (dzisiejsza szkoła podstawowa nr l) do końca 1918 roku zapiski prowadzono w języku niemieckim. Kilka ostatnich kartek wyrwano. Na następnych stronach zaczynają się pierwsze, nieporadne zapiski w języku polskim.

Szanowni Państwo! Starałem się przybliżyć wydarzenia z okresu zwycięskiego Wielkopolskiego Powstania. Przekazałem państwu nie tylko te najbardziej znane działania zbrojne ale i to co działo się w Wolsztynie przed i po powstaniu.

 

 

 

 

Prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego
Koło Gminy Wolsztyn

Zbigniew Kowalewicz

 

(źródło: http://www.powiatwolsztyn.pl/powstanie/powstanie%20wlkp%20wolsztyn.html )

KS



tagi: #wolsztyn #wolsztyn24 #powstanie #wielkopolskie #rocznica #historia




  Plan święconki w naszej gminie

wolsztyn24.pl

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym planem święcenia potraw w Wielką Sobotę w gminie Wolsztyn.

  KPR Wolsztyniak - SPR Bór Oborniki Śląskie

wolsztyn24.pl

WIELKI PIĄTEK, w ten dzień Seniorzy rozegrają swoje spotkanie w ramach sezonu 2023/24 1. ligi piłki ręcznej.

  Promocja książki Kacpra Mielcarka

wolsztyn24.pl

21 marca w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn im. St. Platera odbyła się promocja książki Kacpra Mielcarka „Mitrydat”. Autor, pochodzący z Wroniaw młody pisarz, ma w swoim dorobku jeszcze dwie książki w nurcie fantasy/ sci-fi. Na spotkanie do biblioteki przybyli młodzi czytelnicy – uczniowie siódmych klas ze Szkoły Podstawowej nr 3 z Wolsztyna.

  Jak zabezpieczyć swoje dane na wypadek awarii komputera?

wolsztyn24.pl

#Artykuł sponsorowany | W erze cyfrowej dominacji kluczowe znaczenie ma ochrona naszych cyfrowych skarbów przed potencjalną zgubą spowodowaną awarią sprzętową. Od niezastąpionych wspomnień utrwalonych w zdjęciach po niezbędne dokumenty zawodowe, ich utrata może być nie tylko źródłem frustracji, ale i znaczących trudności. Jak więc zapewnić bezpieczeństwo cyfrowych aktywów? Przedstawiamy kilka sprawdzonych metod.

  Nagranie z debaty oświatowej kandydatów na BW

wolsztyn24.pl

Zapraszamy do obejrzenia nagrania z Debaty. Związek Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Wolsztynie serdecznie zaprasza na debatę oświatową dla kandydatów na stanowisko Burmistrza Wolsztyna, która odbędzie się w Wolsztyńskim Domu Kultury 23 marca 2024 r. (sobota) o godz. 14:00. Publiczność będzie miała możliwość zadawania pytań kandydatom.

  Wyczekane wydanie monografii Wolsztyna!

wolsztyn24.pl

Z wielką radością i dumą możemy zaprezentować Państwu książkę „Wolsztyn Dzieje Miasta”. Monografia Wolsztyna została wydana przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Wolsztyn im. St. Platera jako jej 79-te wydawnictwo. Proces wydawniczy zabiera wiele czasu i energii, dlatego długie lata czekaliśmy na ten moment. Ale na dobre warto czekać! Niech się Państwo przekonają sami!

Przetłumacz stronę na swój język

Urząd Miejski
  Wielki Piątek z Wolsztyniakiem! Mecz ligowy z SPR
  Zaproszenie do składania ofert cenowych do udostęp
  Ważne informacje dotyczące wyborów samorządowych
  Informacja o wyniku przetargu
  NOWY WZÓR WNIOSKU O USTALENIE LOKALIZCJI INWETSYCJ
  LEPSZE WARUNKI DO NAUKI DLA NASZYCH UCZNIÓW! INW
  Inwestycje jakie realizowaliśmy w ostatnich latach
  Więcej miejsc w Przedszkolu nr 1 - adaptacja podda

Powiat Wolsztyński
  Sesja Rady Powiatu Wolsztyńskiego - tran
  Rolnicy obradowali w starostwie.
  Niespodzianka podczas lekcji WOS-u w sta
  Poseł Rutnicki wie skąd pozyskać pieniąd
  Mażoretki Aura świetnie wypadły w mistr
  Ostrzeżenie meteorologiczne
  Ostrzeżenie meteorologiczne
  Harcerze sadzili las w Wilczu

Ostrzeżenia meteorologiczne
  Silny wiatr - ostrzeżenie z dnia 2024-01-23
  Opady marznące - ostrzeżenie z dnia 2024-01-13
  Oblodzenie - ostrzeżenie z dnia 2024-01-04
  Silny wiatr - ostrzeżenie z dnia 2023-12-21
  Oblodzenie - ostrzeżenie z dnia 2023-11-25
  Silny wiatr - ostrzeżenie z dnia 2023-11-22
  Oblodzenie - ostrzeżenie z dnia 2023-11-21
  Silny wiatr - ostrzeżenie z dnia 2023-10-14
  Burze z gradem - ostrzeżenie z dnia 2023-09-13
  Upał - ostrzeżenie z dnia 2023-09-11

Prognoza pogody

Jakość powietrza w Wolsztynie

Wolsztyn112 - wypadki, pożary, zdarzenia
  Planujesz zakupy? Odwiedź nowy salon Sin
  Policjanci zatrzymali sprawców kradzieży
  [WIDEO]18-latek nacieszył się prawem jaz
  Tragedia w Nowej Wsi. Nie żyje 45-latek,
  Jak wybrać złote łańcuszki na prezent? Z
  Połączenie z nieznanego numeru? Sprawdź,
  Utrudnij życie złodziejowi
  15-latek potrącony na przejeździe rowero

Komenda Powiatowa Policji
  Zostań Wielkopolskim Policjantem
  Przemęt - Dyrektorzy i policjanci o bezpiecze
  Wolsztyn - Dzień Ratownictwa w ZSZ
  Wolsztyn - Nowy funkcjonariusz w szeregach wo
  KWP - UWAGA! W ŚRODĘ, 20 MARCA BR. KOLEJNY PR
  DZIAŁANIA POLICJI W ZWIĄZKU Z ZAPOWIEDZIANYMI
  Adamowo - Zdarzenie na przejeździe kolejowo-d
  Kaszczor - Holowanie z konsekwencjami

Wolsztyńskie TAXI
taxi

Prasa "Głos Wolsztyński"
  Kandyduje do Rady Miejskiej
  EDK
  Promocja książki
  Życzenia świąteczne
  Niedziela Palmowa
  Tropem Wielkanocnych Symboli
  Team to program wyborczy Dariusza Kubacz
  Pani Anna startuje do samorządu

Parkingi w Wolsztynie
taxi

Parafia - Fara Wolsztyn
  Ogłoszenia parafialne - Niedziela Palmow
  Ogłoszenia parafialne 5 Niedziela Wielki
  Ogłoszenia parafialne 4 Niedziela Wielki
  Ogłoszenia parafialne 3 Niedziela Wielki
  Ogłoszenia parafialne 2 Niedziela Wielki
  Ogłoszenia parafialne 1 Niedziela Wielki
  Ogłoszenia parafialne 6 Niedziela Zwykła
  Ogłoszenia parafialne 5 Niedziela Zwykła

Parafia - Św. Józefa w Wolsztynie
  INTENCJE NIEDZIELA 31.03.2024
  WIADOMOŚCI PARAFIALNE NA VI NIEDZIELĘ W
  INTENCJE NIEDZIELA 24.03.2024
  WIADOMOŚCI PARAFIALNE NA NIEDZIELĘ 17.03
  WIADOMOŚCI PARAFIALNE NA NIEDZIELĘ 17.03
  INTENCJE NIEDZIELA 17.03.2024
  WIADOMOŚCI PARAFIALNE NA NIEDZIELĘ 10.03
  INTENCJE NIEDZIELA 10.03.2024 IV NI

Parafia - Św. Bartłomieja Apostoła w Kębłowie
  Niedziela Palmowa - 24.03.2024 r.
  V Niedziela W.Postu - 17.03.2024 r.
  IV Niedziela W.Postu - 10.03.2024 r.
  III Niedziela W.Postu - 03.03.2024 r.
  II Niedziela W.Postu - 25.02.2024 r.
  I Niedziela W.Postu - 18.02.2024 r.
  VI Niedziela Zwykła - 11.02.2024 r.
  V Niedziela Zwykła - 04.02.2024 r.

Parafia - pw. Miłosierdzia Bożego w Wroniawach
  OGŁOSZENIA PARAFIALNE 26.11.AD2023
  INTENCJE MSZALNE OD 28.11.-03.12.AD2
  OGŁOSZENIA PARAFIALNE 19.11.AD2023
  INTENCJE MSZALNE OD 21-26.11.AD2023
  OGŁOSZENIA PARAFIALNE 12.11.AD2023
  INTENCJE MSZALNE OD 14-19.11.AD2023

Rozkłady jazdy
taxi

Parowozownia Wolsztyn
  Życzenia Świąteczne
  XVIII Parada Parowozów
  Światowy Dzień Wody
  Ostatnie pożegnanie maszynisty Andrz
  Światowy Dzień Wody
  Przerwa w ruchu planowym

Pływalnia Wolsztyn
  ŻYCZENIA WIELKANOCNE
 
  DZIEŃ KOBIET
  FERIE ZIMOWE 2024
  PASZPORT MŁODEGO ODKRYWCY - ODKRYWAMY WOLSZTYN ZIM
  II Zimowy Dystans Społeczny - 11.02.24r.
  GRAND PRIX WOLSZTYNA - III edycja, sezon 2023-202
  PIERWSZY NUREK Z RODZICEM - ZAPISY

Stadion Wolsztyn
  Życzenia Wielkanocne
  Życzenia świąteczno-noworoczne
  Zajęcia grupowe na salce fitness
  Pływanie i Siłowanie dla Niepodległej!!!
  Piknik Sportowo - Integracyjny
  Jesienna edycja Czwartków LA
  Turniej Tenisa Ziemnego
  Już ruszył sezon tenisowy - nie czekaj dłużej!!

Ośrodek Pomocy Społecznej w Wolsztynie
  Rozstrzygnięcie konkursu - schronien
  Zarz. 5.2024 - w sprawie: powołania
  OGŁOSZENIE O NABORZE UCZESTNIKÓW DO
  Zaproszenie do komisji konkursowej /
  Dodatek osłonowy 2024 r.
  Ogł. o otwartym konkursie ofert na r

Zwierzaki z Gminy Wolsztyn
  28-03-2024 - szukam
  24-03-2024 - przytulisko
  21-03-2024 - przytulisko
  19-03-2024 - przytulisko
  18-03-2024 - przytulisko
  13-03-2024 - przytulisko

Wolsztyńska Tablica Ogłoszeń
  Nova Clinic
  Haxyl - żel do pielęgnacji zębów
  inmedium.pl agencja interaktywna
  Stomatologia Płatek
  Ochrona Zarządu Spółek z o.o. Skuteczne
  Praca ZDALNA dla Każdego / Przez Interne
  Maskownice na wymiar belki rustykalne st
  EuroBrands Rafał Flak
  Wyższe wykształcenie lub matura Legalny
  Jelita Wieprzowe od Tomex Dobre Wyroby

Ostatnio odeszli
  Ś. P. FRANCISZKA JANKOWIAK
  Ś. P. MARIA BRYCHCY
  Ś. P. KAZIMIERZ BRYCHCY
  Ś. P. HELENA KACZMAREK
  Ś. P. ANDRZEJ KATYŃSKI
  Ś. P. JÓZEF NOWAK
  Ś. P. HALINA NOWAK
  Ś. P. MARIAN ZAJĄC
  Ś. P. KRYSTIAN SŁOWIŃSKI
  Ś. P. HALINA KAROL
Wyszukiwarka połączona jest z stroną webcmentarz.pl,
która przeszukuje cmentarze w okolicy Wolsztyna
oraz w całej Polsce





data śmierci
- -



-------------------------------- REKLAMA --------------------------------


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- REKLAMA -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

oswiata Nadchodzące wydarzenia
Urząd Miejski w Wolsztynie
 2023-12-06
 Badania mammograficzne
 2023-10-24
 Szkolenie - chemizacja
 2023-10-07
 IX Kabareton
 2023-09-02
 Charytatyny Turniej Piłki Nożnej OL
 2023-08-26
 WOLSZTYŃSKIE ŚWIĘTO PLONÓW Dożynki
 2023-08-13
 13. Międzynarodowy Festiwal CZYSTE

Wolsztyński Dom Kultury
 2024-06-08
 Festiwal Tańca WOLSZTYN TAŃCZY PEŁNĄ PARĄ
 2024-05-25
 Koncert z okazji Dnia Matki
 2024-05-06
 Festiwal Sztuki Plastycznej Dziecka
 2024-04-28
 Foodstival
 2024-04-16
 Oferta Zimowa
 2024-04-16
 Moje Ulubione Piosenki

Biblioteka Publiczna
 2024-03-26
 Życzenia Wielkanocne
 2024-03-25
 Zapraszamy uczniów klas szóstych do
 2024-03-25
 Harmonogram wydarzeń w bibliotece w
 2024-03-22
 Promocja książki "Mitrydat" Kacpra M
 2024-03-21
 Promocja Monografii Wolsztyna: "Wols

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- REKLAMA -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

oswiata Informacje z lokalnych szkół i przedszkoli

oswiata Przedszkole nr 1
  Radosnych Świąt!
  Zajączek
  pierwszy dzień wiosny
  Tajemnicza skrzynia - Akordeon
  Rekrutacja do przedszkoli 2024/2025
  Dzień Kobiet

oswiata Przedszkole nr 3
  koncert
  ZAJĄCZEK W PRZEDSZKOLU
  Występy w Bibliotece Publicznej
 

oswiata Przedszkole nr 5
  Święta, święta biją dzwony
  Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "W
  Międzynarodowy Dzień Gofra - Kangurki
  Króliczki na warsztatach wielkanocnych
  I my powitaliśmy wiosnę...
  Wycieczka na Warsztaty Wielkanocne Kangu

oswiata Szkoła Podstawowa nr 1
  Życzenia wielkanocne
  Wielkanoc w 3a
  Młodzież Zapobiega Pożarom
  Zajączek w 3b
  Gry językowe w klasie 8
  Przygotowania do Wielkanocy w 1c

oswiata Szkoła Podstawowa nr 2
  SP2 NA BIEGÓWKACH W JAKUSZYCACH
  POSTĘPOWANIE REKRUTACYJNE
  OBIADY SZKOLNE - MARZEC
  Festiwal Kultury Fizycznej - Relacja z M
  RELACJA Z MISTRZOSTW REJONU W BADMINTONI
  NA OLIMPIE

oswiata Szkoła Podstawowa nr 3

oswiata Szkoła Podstawowa nr 5
  CO W CZASIE WOLNYM PORABIAJĄ UCZNIOWIE K
  DZIEŃ KOBIET W KLASIE 2A-BALONY, LAURKI
  ELIMINACJE SZKOLNE DO KONKURSU RECYTATOR
  POWITANIE WIOSNY W CHACIE TABERSKIEJ
  KLASY 3A I 3B W MNISZKACH
  KONKURS WIOLINEK

oswiata Szkoła Podstawowa Karpicko
  Życzenia
  Kwietnia łąka i zajączek w naszej szkole
  Kolejne sukcesy!
  Przedswiąteczna wycieczka
  Kiermasz Wielkanocny
  Siejemy rzeżuchę na wielkanocny stół

oswiata Szkoła Podstawowa Wroniawy
  Konkurs na Koszyk Wielkanocny
  Dzień Szalonych Fryzur
  Stop cyberprzemocy i dopalaczom
  Stypendium motywacyjne
  Targi Edukacyjne w Poznaniu

oswiata Szkoła Podstawowa Stara Dąbrowa
  Szalony wiosenny tydzień!
  Dzień Św. Patryka
  Góra grosza
  Balik karnawałowy
  Dzień Babci i Dziadka

oswiata Przedszkole Chorzemin
  Wesołych Świąt
  Wielkanocny Zajączek
  Wielkanocny Koszyk
  Dzień Wiosny
  Nabór 2024
  Dokumenty nabór

oswiata Szkoła Podstawowa Stary Widzim
  Zajączek w szkole
  Pierwszy Dzień Wiosny bez plecaka!

oswiata ZSP Świętno - Szkoła
 
  Język angielski w bibliotece
  Pierniki klasy I
  Wycieczka do Poznania - klasy I, II, III
  Kiermasz Bożonarodzeniowy
  Święto Niepodległości.

oswiata ZSP Kębłowo - Przedszkole
  Tygodniowy plan zajęć przedszkola obowią
  WIGILIA
  ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
  SPOTKANIE Z POLICJANTAMI
  DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
 

oswiata ZSP Kębłowo - Szkoła
  Finał Wojewódzki w Warcabach Klasycznych
  MISTRZOSTWA GMINY WOLSZTYN W PIŁCE NOŻNE
  Projekt edukacyjny klasy 7
  Nowe regały od firmy Szynaka Meble.
  Zasady bezpiecznego korzystania z Intern
  Aktywne spędzanie czasu wolnego

oswiata ZSP Obra - Szkoła
  Dzień wiosny 2024
  10 medali dla szachistów
  Wycieczka klas 1
  Wyjazd do teatrzyku
  Pożegnanie Hani
  Dzień Kobiet 2024

oswiata Żłobek Wolsztyn
  Zdjęcia przedstawiające Pierwszy Dzień W
  Zdjęcia przedstawiające Oznaki Wiosny
  Zdjęcia przedstawiające Sala nr 4 Tygrys
  Zdjęcia przedstawiające Sala nr 2 Królic
  Zdjęcia przedstawiające Sala nr 1 Kangur

oswiata ZSP Rostarzewo
  Klasy 2B i 3B szukają wielkanocnego
  Witamy wiosnę!
  XXII Gminny Turniej Bezpieczeństwa
  INFORMACJA
  KONKURS
  Warsztaty Wielkanocne w Strefie Gro



Strefa Płatnego Parkowania w Wolsztynie

Opłaty należy uiszczać w parkometrach lub poprzez aplikację na telefon w następujących dniach:

poniedziałek, wtorek, środa, piątek między 9.00-17.00, czwartek 8.00-17.00, soboty i niedziele – bezpłatnie.

Czas postoju

  STREFA A CZERWONA 

  STREFA B ŻÓŁTA 

  STREFA C ZIELONA 

Pierwsza godzina 

2,20

1,50

1,00

Druga godzina 

2,60

1,60

1,00

Trzecia godzina 

3,10

1,70

1,00

Czwarta 

i każda następna godzina 

2,20

1,50

1,00

 Opłat można dokonywać bilonem, kartą płatniczą lub aplikacją:

      

Biuro Strefy Płatnego Parkowania mieści się przy ul. Doktora Kocha 17  lok. 2 (pasaż handlowy),  telefon: 68 347 26 16.
  W przypadku przekroczenia opłaconego czasu naliczona będzie opłata dodatkowa! Szczegóły dostępne są na stronie http://bip.wolsztyn.pl/Article/get/id,18836.html

 

Strefa Płatnego Parkowania – Starostwo Powiatowe

Opłat należy uiszczać w parkometrach tylko bilonem od poniedziałku do piątku między 7.00-18.00 oraz w soboty 9.00-14.00.

Czas postoju

Opłata

30 min

1,00

Pierwsza godzina

1,50

Druga godzina

1,60

Trzecia godzina

1,70

Rozpoczęta czwarta i każda następna

1,50

Więcej informacji na stronie: http://www.powiatwolsztyn.pl/platny-parking-przy-starostwie-powiatowym-w-wolsztynie_wpisy_3279.html

Mapa przedstawia schematyczne rozmieszczenie ogólnodostępnych parkingów wyznaczonych.Jeśi znasz i chcesz dodać do mapy kolejne miejsca postojowe - napisz do nas kontakt@wolsztyn24.pl.
Dane przedstawione pochodzą ze stron wolsztyn.pl oraz powiatwolsztyn.pl.



Wasze foto
wolsztyn24.pl
foto: https://www.facebook.com/BalonowyWolsztyn

 

 

Znajdz nas i obserwuj!

 

Oferta reklamowa

O serwisie

Prześlij nam swój tekst i foto

Patronat medialny

Kontakt

Nasze źródła, m.in.:

www.wolsztyn.pl

www.powiatwolsztyn.pl

www.wolsztyn.policja.gov.pl

www.straz.powiatwolsztyn.pl

www.waszdzenpodniu.pl

www.gloswolsztynski.pl

www.farawolsztyn.pl

 

www.bibliotekawolsztyn.pl

www.domkulturywolsztyn.pl

www.kamery.wolsztyn.pl

www.p1wolsztyn.pl

www.p3wolsztyn.pl

www.p5wolsztyn.pl

www.sp1wolsztyn.pl

www.sp2wolsztyn.pl

www.sp3wolsztyn.pl

www.sp5wolsztyn.pl

www.spkarpicko.pl

www.spwroniawy.pl

www.spstarywidzim.pl

www.swjozefwolsztyn.pl

www.plywalnia.wolsztyn.pl

www.stadion.wolsztyn.pl

www.pupwolsztyn.pl

www.cmentarzwolsztyn.pl

www.spstaradabrowa.pl

 

Wolsztyński Portal Informacyjny - www.wolsztyn24.pl 2008 - 2017.
"Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia".
"W serwisie mogą pojawić się linki afiliacyjne czy też podlinkowane bannery, po kliknięciu, w które możemy otrzymać prowizję."

Osób online: 4
stat4u